Գրանցում և մուտք էլեկտրոնային առողջապահության ԱՐՄԵԴ համակարգ
Թե՛ պացիենտների, թե՛ համակարգի բաժանորդների գրանցումը և մուտքը էլեկտրոնային առողջապահության միասնական ԱՐՄԵԴ համակարգ կատարվում է նույն եղանակով։ Էլեկտրոնային առողջապահության միասնական ԱՐՄԵԴ համակարգը թողարկվում է ինտերնետ դիտարկիչի միջոցով՝ armed.am դոմենային անվան տակ:
Կիբերանվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ ԱՐՄԵԴ համակարգում կարելի է գրանցվել միայն նույնականացման քարտի (ID քարտ) միջոցով։ Գրանցումից հետո հնարավոր է մուտք գործել համակարգ երկու տարբերակով՝ մուտքային անուն/գաղտնաբառով կամ նույնականացման քարտի միջոցով:
Եթե դուք օգտագործելու եք Mozilla Firefox դիտարկիչ, ապա պետք է կատարեք լրացուցիչ կարգաբերումներ՝ էլեկտրոնային քարտից օգտվելու համար: Մնացած դիտարկիչներում դրա անհրաժեշտությունը չկա:
Ստորև ներկայացված է, թե ինչպես պետք է Mozilla Firefox դիտարկիչում ավելացնել էլեկտրոնային քարտից օգտվելու հնարավորություն:
Բացեք Options պատուհանը, ընտրեք "Advanced" > "Certificates" > "Security Devices", որպեսզի բացվի "Device Manager" պատուհանը:
Ընտրեք "Load":
Բացված պատուհանում նշեք մոդուլի անունը. օրինակ՝ «My PKCS#11 Module»: Սեղմեք "Browse..." և նույնականացման քարտը կարդացող սարքի ծրագրի համապատասխան բաժնում ընտրեք համապատասխան ֆայլը: Օրինակ՝ "CryptoCard" ծրագրի համար պետք է ընտրել PKCS11 մոդուլում՝ «CCPkiP11.dll»-ը: Եթե Ձեր համակարգչի պրոցեսորը 64 բիթ է, ապա «CryptoCard» ծրագիրը փնտրեք ProgramFilesX86 թղթապանակում, հակառակ դեպքում՝ «Program Files» թղթապանակում: "CCPkiP11.dll" ֆայլը նշելուց հետո սեղմեք "OK":
Մուտքը ԱՐՄԵԴ համակարգ
ԱՐՄԵԴ համակարգ մուտք գործելու համար բացեք armed.am էջը:
կոճակի միջոցով կարելի է փոխել ծրագրի լեզուն: Համակարգում գրանցվելու համար անհրաժեշտ է ունենալ նույնականացման քարտ: Այն հարկավոր է տեղադրել նույնականացման քարտը կարդացող սարքի մեջ և սեղմել էլեկտրոնային քարտի գրության վրա:
Բացված դաշտում հարկավոր է սեղմել «գրանցվող անձի անձնական տվյալներ» տողի վրա և սեղմել ok: Կբացվի էլեկտրոնային քարտից ծածկագրի մուտքագրման պատուհանը.
մուտքագրելով էլեկտրոնային քարտի ծածկագիրը՝ կտեսնեք հետևյալ էջը.
Նոր բացված էջում անհրաժեշտ է գրանցել էլեկտրոնային փոստը, գաղտնաբառը, հաստատել գաղտնաբառը, ապա լրացնել բջջային հեռախոսահամարը, որից հետո սեղմել «Հիշել» կոճակը: Գործողությունները կատարելուց հետո Ձեր կողմից լրացրած էլեկտրոնային փոստին և հեռախոսահամարին կուղարկվի հղում, որում առկա հղման կոդերը հարկավոր է մուտքագրել համապատասխան դաշտերում,
ապա սեղմել «հաստատել» կոճակները՝ յուրաքանչյուր դաշտի համար: Գործողությունները կատարելուց հետո հարկավոր է սեղմել «շարունակել» կոճակը, որից հետո կբացվի Ձեր անձնական էջը (patient portal):
Ծրագրի այս էջում գրանցման ժամանակ էլեկտրոնային քարտից ավտոմատ լրացվում են Ձեր անունը, ազգանունը և նույնականացման քարտի համարը: Անձնական էջում կարելի է փոփոխել միայն այն տվյալները, որոնք առկա չեն Բնակչության պետական ռեգիստրում (ԲՊՌ):
Եթե «Ձեր կողմից ստորագրված թղթային համաձայնության դեպքում» առկա տարբերակներից ընտրեք «Այո»-ը, ապա Ձեր բժշկական պատմությունը հասանելի կլինի համակարգում գրանցված այն բժիշկներին, որոնց թղթային համաձայնության ձևով թույլատվություն եք տրամադրել: «Այո» տարբերակն ընտրելու դեպքում ձեր բժշկական պատմությունը հասանելի չի լինի համակարգում գրանցված բժիշկներին: «Անհետաձգելի բուժօգնության նպատակ»-ի «Ոչ» տարբերակն ընտրելու դեպքում բուժաշխատողը հնարավորություն կունենա անհետաձգելի դեպքերում դիտել Ձեր բժշկական պատմությունը: «Ոչ» տարբերակն ընտրելու դեպքում բուժաշխատողը բժշկական պատմությունը դիտելու հնարավորություն չի ունենա:
Գաղտնաբառը մոռանալու դեպքում հարկավոր է կրկին մուտք գործել նույնականացման քարտով, ապա անձնական էջի «նոր գաղտնաբառ» դաշտում լրացնել գաղտնաբառը, որից հետո «հաստատել» դաշտում կրկնել այն:
Եթե ցանկանում եք փոխել գաղտնաբառը, կարող եք մուտքային անունով և գաղտնաբառով մուտք գործել համակարգ, անձնական էջում լրացնել հին գաղտնաբառը, ապա՝ նոր գաղտնաբառը, ու հաստատել այն:
Հիշեցնենք, որ գաղտնաբառը պետք է կազմված լինի առնվազն 6 նիշից, որում պետք է առկա լինեն և՛ տառեր, և՛ թվեր:
+37411-20-20-33
կոճակը։ Դրանից հետո էկրանին կտեսնեք Ձեզ հասանելի ծրագրերը՝ գունավոր ուղղանկյունների տեսքով՝ խմբավորված ըստ դերերի (օրինակ՝ բուժաշխատող, գլխավոր բժիշկ, պացիենտ և այլն): Յուրաքանչյուր ձևանմուշի նշանակությանն ու օգտագործման կանոններին ծանոթանալու համար բացեք ծրագիրը՝ սեղմելով համապատասխան ուղղանկյան վրա:

Регистрация и вход в систему электронного здравоохранения АрМед
Пациенты и пользователи системы могут получить доступ к системе электронного здравоохранения АрМед перейдя через интернет браузер к домейну armed.am.
Исходя из стандартов кибербезопасности регистрация в системе АрМед возможна исключительно с применением идентификационной карты. После завершения процесса регистрации для входа в систему пользователь может воспользоваться созданными при регистрации логином и паролем, либо использовать идентификационную карту. Если для доступа к системе используется браузер Мозилла Файерфокс, необходим ряд дополнительных настроек для обеспечения функций идентификационной карты. При использовании других браузеров дополнительных действий не требуется.
Настройки для браузера Мозила Файерфокс:
Перейдите в окно Options, затем выберите "Advanced" > "Certificates" > "Security Devices", чтобы перейти к окну "Device Manager".
Отметьте "Load":
В открывшемся окне отметьте желаемый модуль, например: «My PKCS#11 Module»: Нажмите "Browse..." затем выберите соответствующий файл в интерфейсе картридера. При использовании программы "CryptoCard" выберите файл «CCPkiP11.dll» в модуле PKCS11. Если мощность процессора 64бит ищите программу «CryptoCard» в папке ProgramFilesX86, в противном случае она находится в папке «Program Files». Выберите файл "CCPkiP11.dll" и нажмите "OK"
Доступ к системе АрМед
Для доступа к системе АрМед перейдите на страницу armed.am. Переключить язык отображения информации можно при помощи кнопки
.Для регистрации в системе необходима идентификационная карта, поместите карту в картридер и нажмите на появившуюся иконку с изображением карты.
В новом окне нажмите на строчку «Личные данные регистрируемого пользователя» после чего появится окно для ввода пароля идентификационной карты.
После введения пароля идентификационной карты станет доступно следующее окно
Введите адрес электронной почты, пароль и подтверждение пароля в соответствующих полях, затем укажите номер мобильного телефона и нажмите «Сохранить». Код подтверждения и ссылка на систему будут высланы в виде электронного письма и SMS сообщения на указанные адрес и телефон. Перейдите по ссылке и укажите полученный код в соответствующем поле.
Нажмите «Подтвердить» для введенного кода. После подтверждения нажмите «Перейти» для перехода в ваш личный кабинет на портале пациента.
Личные данные, такие как имя фамилия и идентификационный номер автоматически поступают в систему из государственного регистра населения. Редактированию подлежит только информация, введенная самим пользователем, данные регистра изменить невозможно.
В случае если в разделе настроек личного кабинета на строке «Бумажная форма согласия» указанно «Да», врачи для которых форма подписана будут иметь доступ к электронной истории здоровья. При указании «Нет» письменная форма согласия не может быть использованна для доступа к истории здоровья.
В случае если в строке «Неотложная медицинская помощь» указанно «Да» зарегистрированный медицинский работник имеет возможность доступа к электронной истории здоровья в экстренном порядке, если выбрана опция «Нет» доступ к истории в экстренном порядке будет невозможен.
Для восстановления утерянного пароля пользователю необходимо войти в системы при помощи идентификационной карты затем указать измененный пароль в поле «Новый пароль» и подтвердить его.
Для смены действующего пароля необходимо войти в систему с использованием логина и пароля, затем ввести старый и новый пароли и подтвердить их. Пароль должен состоять из шести знаков и включать как буквы так и цифры.