էլեկտրոնային առողջապահության ԱՐՄԵԴ համակարգի բաժանորդներին առաջարկվող հնարավորություններ
Համակարգի ներդրման այս փուլում Էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի բաժանորդներին առաջարկվող հնարավորությունները հետևյալ են․
Բաժանորդ հանդիսացող բուժհաստատությունների համար
-
Պետպատվերի կամ սոցփաթեթի շրջանակում սպասարկվող այցերի գրանցում՝ անկախ ֆինանսավորման աղբյուրից
Բուժհաստատությունների ստորաբաժանումների, մարդկային և նյութական ռեսուրսների նկարագրություն, մասնագիտացումների ցանկի, բժիշկների աշխատանքային ժամանակացույցի մուտքագրում
Այցերի և մատուցված ծառայությունների հիման վրա ֆինանսական հաշվետվությունների կազմում։ Վճարովի ծառայությունների գնացուցակի մուտքագրում
Բժշկական միջամտությունների, ինչպես նաև կատարված լաբորատոր -գործիքային հետազոտությունների, չափումների, գործողությունների գրանցում, դեղորայքի տրամադրման տեղեկությունների, ախտորոշումների մուտքագրում
Աապահովագրական ընկերություններին և ԱՆ պետական առողջապահական գործակալությանը բուժհաստատության կողմից ծառայության մատուցման հայցի ուղարկման հնարավորություն՝ այն հաստատելու համար։
Բաժանորդ հանդիսացող ապահովագրական ընկերությունների համար
Ապահովագրական հայցերի և նախնական հարցումների հաստատման և մերժման հնարավորություն
Ընկերության շահառուների կողմից բուժհաստատություն դիմելու դեպքում նրանց առողջական խնդիրներին առցանց ծանոթանալու, վերլուծելու, ծառայություններ մատուցելու նախնական համաձայնություն տալու կամ համապատասխան պատճառաբանությամբ մերժելու հնարավորություն։ -
Մերժված, հաստատված, չեղարկված և ավտոմատ կերպով հաստատված հայցերի ֆիլտրման և արտահանման հնարավորություն։
Էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի բաժանորդներին առաջիկայում առաջարկվող հնարավորություններ
Բուժհաստատության մարդկային ու նյութական ռեսուրսների կառավարման համակարգի ներդրում
Նման համակարգի ներդրումը հնարավորություն է տալիս բուժհաստատությունում մարդկային ու նյութական ռեսուրսների կառավարման միջոցով խուսափել հերթերի գոյացումից, սարքերի ու սենյակների գերբեռնվածությունից կամ թերբեռնվածությունից։ -
Պացիենտների այցերի գրանցման էլեկտրոնային համակարգ (e-Booking)
Բուժհաստատությունների ընդունարանները հնարավորություն են ունենում տեսնելու պացիենտների կողմից այցի գրանցման հայտը, այն ընդունել կամ առաջարկել այլ տարբերակ։ -
Միասնական էլեկտրոնային բժշկական քարտի (Electronic health records) ներդրում
Միասնական էլեկտրոնային բժշկական քարտի ներդրումը և կլինիկական տվյալների մուտքագրումը հնարավորություն են տալիս բժշկին տեսնել պացիենտի պատմությունը, ժամանակ չկորցնել պացինետի նախկին բժշկական խնդիրների ու միջամտությունների վերաբերյալ տեղեկությունների ու փաստաթղթերի ստացման և ուսումնասիրության վրա։ Այս ամենն օգնում է բժշկին ախտորոշման և բուժման հարցում։ Բացի այդ, դիագնոստիկ համակարգերը հնարավորություն են տալիս քարտի տվյալների հիման վրա, կանխատեսողական մոդելների կիրառմամբ, գնահատել առողջական ռիսկերը և կանխել հիվանդությունների առաջացումը կամ սրացումը։ -
Էլեկտրոնային դեղատոմսերի ներդրում
Սա ենթադրում է թղթային դեղատոմսերի` էլեկտրոնային դեղատոմսերով փոխարինում, ինչը թույլ կտա վերահսկել նշանակումների ճշգրտությունը, նպատակահարմարությունը, նվազեցնել սխալ դեղատոմսերի նշանակման հետ կապված ռիսկերը, խնայել պացիենտի ժամանակը։ -
Բժշկական բոլոր փաստաթղթերի պահպանում էլեկտրոնային ֆորմատով
Բազմաբնույթ բժշկական փաստաթղթերի, այդ թվում՝ լաբորատոր թեստերի ու ճառագայթային դիագնոստիկայի պատկերների պահպանումը կիրականցվի էլեկտրոնային ֆորմատով և մշտապես հասանելի կլինի համակարգում։ -
Կլինիկական ամբողջական վիճակագրության ստեղծում
Էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի ամբողջական ներդրումը հնարավորություն է ընձեռում լիազորված անձանց ցանկացած պահի ներբեռնել թարմացվող վիճակագրական հաշվետվություններ։ Այդպիսով ձևավորվում է իրական վիճակագրական պատկեր՝ հանրապետությունում առկա հիվանդությունների, դրանց միտումների, համաճարակների, բուժումների ժամանակ առաջացող խնդիրների վերաբերյալ։ Այս ամենը հեշտացնում է ոլորտի արդյունավետ կառավարումը, պետական միջոցների բաշխման վերաբերյալ որոշումների կայացումը։ -
Հեռաբժշկության ծառայություն
Այս ծառայության միջոցով պացիենտը հնարավորություն կունենա կապ հաստատել բժշկի հետ, և վերջինս տեսազանգի և առցանց հաղորդագրությունների միջոցով կկարողանա հեռահար բժշկական խորհրդատվություն մատուցել պացիենտին։ -
Էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի օգտագործում՝ կամավոր բժշկական ապահովագրության իրականացման գործընթացում։

Возможности предлагаемые абонентам электронной системы здравоохранения
На данном этапе внедрения системы электронного здравоохранения, абонентам  предоставляются следующие возможности:
Для медицинских учреждений абонентов системы
• Регистрация и учет посещений независимо от источника финансирования.
• Регистры медицинских подразделений, человеческих и материальных ресурсов. Управление списком услуг и графиком работы сотрудников.
• Генерация финансовых отчетов на основе зарегистрированных посещений и предоставленных услуг. Управление прейскурантом платных услуг.
• Регистрация медицинских вмешательств, выполненных лабораторно-инструментальных исследований, измерений, диагнозов а также информации о предоставляемых лекарств.
• Возможность  отправить предварительный запрос о подтверждении возмещения стоимости оказываемой медицинской услуги страховым компаниям и Государственному агентству Здравоохранения.
Для страховых компаний являющимися абонентами
• Возможность утвердить или отклонить предварительные и окончательные страховые запросы
В случае обращения в медицинское учреждение, для бенефициаров компании предоставляется возможность онлайн ознакомится и проанализировать проблемы здоровья, дать предварительное согласие на оказание мед. услуги или отказать по соответствующей причине.
• Возможность для фильтрации и экспорта утвержденных, отказанных, отмененных и автоматически утвержденных запросов.
Возможности, предлагаемые в ближайшее время абонентам системы электронного здравоохранения
Для медицинских учреждений
• Внедрение системы управления человеческими и материальными ресурсами медицинского учреждения
Внедрение подобной системы в медицинских учреждениях предоставит возможность составить эффективный график посещений с указнаием используемых ресурсов, в результате удастся избежать образования очередей, перегруженных устройств и помещений.
• Электронная система регистрации визитов пациента (e-Booking)
Приемные отделения медицинских учреждений получат возможность просматривать зарегистрированные пациентом в личном кабинете посещения. Доступное посещение можно подтвердить или отклонить предложив альтернативный временной слот.
• Интеграция единой электронной медицинской карты (Electronic health records)
Интеграция единой электронной медицинской карты и полный вод клинических данных, позволят врачу ознакомится с историей здоровья пациента, не теряя времени на получение старых данных о проблемах со здоровьям и медицинских вмешательствах. Это поможет врачу в составлении цельной клинической картины, что заметно упростит процессы диагностики и лечения. Кроме этого, интегрированная система поддержки принятия клинических решений основанная на прогностических моделях, базируясь на данных единой электронной медицинской карты, позволит оперативно оценить риск связанный со здоровьем и предотвратить возникновение или обострение заболеваний.
• Внедрение электронных рецептов
Замена бумажных рецептов на электронные позволит контролировать точность назначений, снизить риски и затраты связанные с процессом назначения и отпуска лекарственных препаратов.
• Хранение всех медицинских записей в электронном формате
Реализация хранения в электронном формате различных медицинских документов, в том числе результатов лабораторных исследований и изображений, полученных в результате радиологической диагностики. Все сохраняемые данные будут бессрочно доступны пользователям с необходимыми полномочиями.
• Исчерпывающая клиническая статистика
Полное внедрение электронной системы здравоохранения предоставет возможность уполномоченным лицам, получать обновленные статистические отчеты в любое время. Таким образом, формируется реальная статистическая картина о болезнях существующих в стране, эпидемиях, тенденциях и возникших проблем во время лечения. Своевременный доступ к качественным статистическим данным способствует эффективному управлению, и распределению ресурсов.
• Служба телемедицины
Благодаря этой услуге пациент сможет онлайн связаться с врачом, и получить дистанционную медицинскую консультацию при помощи видеозвонка.